Pages

piątek, 19 listopada 2010

jak kupować chleb?

A teraz porozmawiamy o tym, jak chleb kupować.
Po pierwsze, kupując chleb, starajmy się wybierać taki z małej piekarni (oszczędzę Wam opowieści, w jakich warunkach przechowywane są składniki w dużych wytwórniach, bo PPD o takich rzeczach nie mówi), starajmy się rownież nie kupować chleba krojonego, zapakowanego w folię czy pakowanego hermetycznie. Taki może i jest wygodniejszy oraz dłużej wytrzyma, ale ma też w sobie więcej chemii. 





Kupując chleb musimy zwrócić uwagę na jego skład. Jeśli na etykiecie widnieją drożdże, mąki, sól, woda - wiadomo, ze chleb został upieczony tradycyjnymi metodami. Pieczywo wytwarzane na zakwasie ma również na sobie specyficzne małe pęknięcia układające się w kształt kostki. Jest ono przyrumienione na złoto. 
Chleb wypiekany na zakwasie jest zazwyczaj trochę droższy niż ten na spulchniaczach, gdyż jego wyrób trwa około 14 godzin.





Podstawowa zasada PPD mówi, ze im chleb ciemniejszy tym zdrowszy. Dzisiaj, niestety, często chleb się 'przyciemnia' karmelem dla lepszego efektu - warto więc zerknąć na etykietę i sprawdzić, z jakiej mąki pieczywo jest upieczone. Zasada jest prosta - nawet najgorsza mąka żytnia jest lepsza niż najlepsza pszenna. A najzdrowsza - mąka żytnia razowa. Jednak pieczywo wypiekane z mąki żytniej jest zazwyczaj brzydsze, wygląda mniej atrakcyjnie, ale PPD takimi szczegółami się nie przejmuje i kupuje pieczywo naturalne. 





Nie ma się jednak co oszukiwać - prawdziwa PPD nie idzie na łatwiznę. Nie wystarcza jej wejście do sklepu i wzięcie chleba z półki. PPD chleb piecze sama (przepis w innym poście).

Wiemy również, że większość PPD pracuje - i mimo wszystko kupuje chleb. Apelujemy więc: jeśli już kupujesz, kupuj dobrze. 




2 komentarze:

Cedro pisze...

Wpis ładny, ja zawsze staram się wybierać, to co najlepsze jakościowo. Z chlebem faktycznie jest trudniej, bo producenci oszukują przyciemniając chleb i bułki, a nie zawsze w sklepie chce się czytać etykiety :)

klementyna pisze...

Dlatego właśnie najlepiej piec chleb samemu - wtedy wiemy na 100%, co się w nim znajduje:)

Prześlij komentarz