Pages

poniedziałek, 22 listopada 2010

co powinno znaleźc się w domowej apteczce (domowa apteczka)

Zazwyczaj rzadko zastanawiamy się nad domową apteczką. W "jakiejś" szufladzie trzymamy plastry i tabletki przeciwbólowe i na tym kończy się nasze zaangażowanie.
Nie mylmy jednak apteczki pierwszej pomocy z apteczką domową. Ta pierwsza powinna zawierać tylko rzeczy, które ratują życie i nie powinna zawierać żadnych środków farmakologicznych. Druga natomiast - zawierać powinna wszystko to, co przydatne w domu i to, co polepsza nasze samopoczucie.



Pamiętajmy, ze apteczka powinna znajdować się w miejscu, do którego dzieci nie mają dostępu (najlepiej żeby była zamykana na kluczyk), ale także w takim, gdzie - w razie potrzeby - szybko i sprawnie znajdziemy to, co akurat jest nam niezbędne. Starajmy się umieścić apteczkę w miejscu chłodnym i ciemnym (raczej omijajmy łazienkę i kuchnię, gdyż wysoka temperatura skraca okres przydatności leków) - polecam przedpokój lub ciemną spiżarnie.
Apteczki nie muszą być szare i brzydkie. Nie muszą też wyglądać zawsze tak samo - krzyżyk i jednolite tło - produkowane są specjalne apteczki z przeznaczeniem dla dzieciaków.




W apteczce musi się znaleźć:

- środki opatrunkowe: plastry, lignina, gaza, bandaże, bandaże elastyczne, opaski stabilizujące na ręce i nogi;

- środki do odkażania ran i niwelujące uszkodzenia skórne ( spirytus salicylowy lub jodyna, woda utleniona, zamrażacz, sól fizjologiczna, Pantenol);

- leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe (leki zawierające Ibuprofen, Paracetamol, Pyralginę, Aspirynę, Naproxen - w tabletkach oraz w żelu );

- lekarstwa na kaszel i odkażające jamę ustna (Neoangin, Cholinex, Strepsils);

- leki przeciwko zatruciom pokarmowym (węgiel, Stoperan, Smekta);

- leki do stosowania przy ukąszeniach owadów ( Fenistil, Elocom);

- leki uzupełniające elektrolity przy odwodnieniach (szczególnie przydatne przy biegunce u dzieci - Gastrolit, Saltoral);

- krople do nosa (Afrin, Acatar);

- krople i maści do oczu (Neomycyna, Sulfacetamid);

- leki przeciw chorobie lokomocyjnej (Aviomarin);

- witamina C i preparaty codziennego użytku (magnez, cynk, żelazo);

- przybory i narzędzia: nożyczki, termometr, agrafki, kieliszek lekarski, rękawiczki lateksowe, zapasowe prezerwatywy



 


Apteczkę należy sprawdzać raz na kilka miesięcy (najlepiej raz na kwartał).Wtedy też wyrzucamy wszystkie przeterminowane leki oraz syropy, które poza lodówką leżały dłużej niż dwa tygodnie.  Tabletki przechowujemy w ich oryginalnych opakowaniach (a na nich najlepiej zapisać na co dany lek pomaga oraz jego dawkowanie). Także opatrunki, które bezpośrednio stykają się z raną, mają swoją datę ważności, na którą trzeba zwrócić uwagę, ponieważ po przekroczeniu tego terminu produkty nie są już jałowe.








********
zdjęcia ze stron:

8 komentarze:

Unknown pisze...

bardzo fajna sciagawka, co zabrac do apteczki, ja jednak na ukaszenia komarow wole Komarol, a na odwodnienia organizmu stosuje juz od kilku lat Orsalit, bo jest szybki w przygotowaniu i ma dobry smak, wiec lubia go pic nawet dzieci, co jest zadkoscia w takich srodkach

Anonimowy pisze...

W mojej apteczce mam jeszcze dicopeg junior na zaparcia. A tak.. wszystko co powyżej:)

natulka pisze...

leki przeciwgorączkowe, przeciwzapalne, przeciwkaszlowe ogólnego użytku jak Dicotuss , plastry i opatrunki. I coś na katar i biegunkę

kasiajotka pisze...

Bardzo fajna ściągawka :) U mnie poza opatrunkowymi bazowe leki to pyralgina na ból, loperamid przeciwko biegunce, na kaszel przeciwzapalny fosidal. Do tego wapno, witamina a+e, coś na gardło

aniria pisze...

Moi dziadkowie mają specjalnie opisane kasetki do przechowywania leków, część z nich zawiera leki, których używają na co dzień, a część te pierwszej potrzeby jak aspiryna czy apap.

aniria pisze...

Leki najlepiej przechowywać w oryginalnych opakowaniach zgodnie ze wskazaniami producenta. Zastanawiam się jednak co z lekami, które zwłaszcza starsze osoby lubią przechowywać w tak zwanych kasetkach na leki https://www.pomocedlaseniora.pl/28-pojemniki-i-kasetki-na-leki są one przeznaczone do tabletek, ale nie wszystkie leki można wystawiać na światło słoneczne czy pozostawiać w otwartym pojemniku.

Tobiasz Wiktor pisze...

Jeśli ma się w domu dzieci to taka apteczka powinna być jeszcze lepiej zaopatrzona. Na pewno nie powinno zabraknąć probiotyku, dla maluszków najlepiej taki w kroplach jak https://trilac.pl/trilac_plus-forte/ gdzie dziennie wystarczy podać 5 kropelek, na przykład zmieszać z dowolnym płynem czy pokarmem. Maluszek nawet nie poczuje.

Natalia Pawlik pisze...

Na pewno spray do nosa. Ale nie tylko na katar, taki nawilżający również. nie raz mamy uczucie suchości w nosie, na przykład w zimie w ogrzewanych pomieszczeniach. Z takich produktów godny uwagi jest https://www.mamynosa.pl/rinotac - bezpieczny do stosowania także dla dzieci od 3 roku życia, kobiet w ciąży czy mam karmiących.

Prześlij komentarz